Kaszki dla niemowląt – jaki rodzaj będzie najlepszy

Kaszki są najczęściej jednym z produktów, które jako pierwsze wprowadzane są do diety niemowląt, wcześniej odżywianych wyłącznie mlekiem. W przypadku dzieci karmionych mlekiem matki, nowe składniki diety wprowadza się zazwyczaj dopiero po upływie pól roku życia, jednak dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą zjeść swoją pierwszą kaszkę już w czwartym miesiącu. Jakie kaszki wybierać na początku? Które będą najbardziej odpowiednie ?

Kaszki jednoskładnikowe dla najmłodszych dzieci

W pierwszych miesiącach życia dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem. Jego dietę należy rozszerzać stopniowo i powoli, wprowadzając jednorazowo po jednym nowym produkcie. Dopiero, kiedy maluch się z nim oswoi i nie wystąpią żadne niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, wprowadzić można kolejny składnik. Z tego względu pierwsza kaszka powinna być posiłkiem jednoskładnikowym.

Najlepiej wybierać kaszki ze zbóż możliwie najrzadziej powodujących alergie pokarmowe. Z tego względu na początek najlepsze będą kaszki ryżowe lub kukurydziane. Można je przygotować na wodzie lub na mleku, którym zwykle karmione jest dziecko. Pierwszy taki posiłek powinien składać się z zaledwie kilku łyżeczek kaszki o półpłynnej konsystencji. Dziecko musi mieć czas na oswojenie się nie tylko z nowym smakiem, ale również inną teksturą i sposobem podawania posiłku.

Kaszki wielozbożowe i owocowe dla starszych niemowląt

Kiedy dziecko oswoi się ze smakiem i konsystencją kaszki ryżowej lub kukurydzianej, można rozpocząć stopniowe poszerzanie menu o kolejne rodzaje posiłków węglowodanowych.  Poza dotychczas podawanymi kaszkami, warto sprawdzić, czy dziecku posmakują produkty jaglane, owsiane bądź gryczanki.  Dziesięciomiesięczne niemowlęta mogą zjeść już również kaszkę mannę, należy jednak uważnie obserwować, czy nie wystąpi nadwrażliwość na gluten.

Dzieci bardzo chętnie jedzą również kaszki z dodatkiem musów owocowych.  Na początek mogą to być jabłka lub dobrze tolerowane przez większość niemowląt banany. W następnej kolejności, stopniowo wprowadzać można kaszki w nowych smakach. Nie trzeba przy tym przygotowywać ich wszystkich samodzielnie. W sklepach znaleźć można szeroki wybór kaszek instant, zarówno jedno- jak i wieloskładnikowych. Wszystkie one są proste w przygotowaniu, a ich skład jest zgodny z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka w zakresie żywienia niemowląt.